Warning: Creating default object from empty value in /home/college/public_html/site/modules/mod_swmenufree/functions.php on line 1851

* Round-Robin Matches take place Friday Nov 2nd- Sunday 4th. Each match will be 2 out of 3 sets. 

* The winner from each group advances to the The Adidas USTA Wild Card Shoot-Out (Elimination Rounds), which takes place Sunday Nov 4th at 12:15 pm after Group Play has finished. The winner of the Adidas Shoot-Out will earn a wild card in to a USTA Pro Circuit event in 2013. 

* Results can also be found on Twitter: @TennisTourny

 

Group A   **Ysidora advances to the adidas Shootout**
Matches Winner Score Time
C. Liu (USTA) v G. Ysidora (Wash.) Liu (USTA) 1-6,6-4,7-6 10:30 AM Fri
C. Liu (USTA) v M. Jodoin (Duke) Jodoin (Duke) 7-6 (1), 6-3 10:00 AM Sun
C. Liu (USTA) v M. Craft (Georgia) Craft (Georgia) 6-2, 6-3 10:30 AM Sat
G. Ysidora (Wash.) v M. Jodoin (Duke) Ysidora (Washington) 6-4, 6-3 10:30 AM Sat
G. Ysidora (Wash.) v M. Craft (Georgia) Ysidora (Washington) 6-3,2-6,6-4 10:00 AM Sun
M. Jodoin (Duke) v M. Craft (Georgia) Jodoin (Duke) 6-3,4-6,6-3 10:30 AM Fri
           
           
Group B   **M. Kowase advances to adidas Shootout**
Matches Winner Score Time
K. Yee (USTA) v A. Zhu (Michigan) Yee (USTA) 6-4,6-3 10:30 AM Fri
K. Yee (USTA) v M. Kowase (Georgia) Kowase (Georgia) 6-1, 6-2 8:00 AM Sun
K. Yee (USTA) v D. Burobina (Portland) Yee (USTA) 6-1, 6-1 10:30 AM Sat
A. Zhu (Michigan) v M. Kowase (Georgia) Kowase (Georgia) 6-1, 6-1 10:30 AM Sat
A. Zhu (Michigan) v D. Burobina (Portland) Zhu (Michigan)  6-3, 6-3 8:00 AM Sun
M. Kowase (Georgia) v D. Burobina(Portland St) Kowase (Georgia) 6-0, 6-1 10:30 AM Fri
           
Group C   ** Urbina advances to adidas Shootout **
Matches Winner Score Time
J. Ho (USTA) v J. Lukac (Wash.) Ho (USTA) 4-6,6-2,6-1 10:30 AM Fri
J. Ho (USTA) v E. Bektas (Mich) J Ho (USTA) pulls out due to injury NA NA
J. Ho (USTA) v N. Urbina (Tex A&M) Urbina (Texas A&M) 5-0 Retired 10:30 AM Sat
J. Lukac (Wash.) v E. Bektas (Mich) Bektas (Mich) 6-1,6-4 10:30 AM Sat
J. Lukac (Wash.) v N. Urbina (Tex A&M) Urbina (Tex A&M) 6-4, 6-1 8:00 AM Sun
E. Bektas (Mich) v N. Urbina (Tex A&M) Urbina (Texas A&M) 6-4,7-5 10:30 AM Fri
E. Bektas (Mich) v Kelsey Frey (Portland S) Bektas (Mich) 6-1, 6-1 10:00 AM Sun
Group D   ** Brooke Austin advances to adidas Shootout **
Matches Winner Score Time
B. Austin (USTA) v S. Morton (UCLA) Austin (USTA) 7-5,6-2 10:30 AM Fri
B. Austin (USTA) v A. Nemcevic (Wash.) Austin (USTA)  6-4, 6-2 10:30 AM Sat
B. Austin (USTA) v K. Fuller (Georgia) Austin (USTA) 6-2, 6-4 8:00 AM Sun
S. Morton (UCLA) v A. Nemcevic (Wash.) Morton (UCLA) 7-6 (4), 6-1 10:00 AM Sun
S. Morton (UCLA) v K. Fuller (Georgia) Fuller (Georgia) 6-1, 7-5 10:30 AM Sat
A. Nemcevic (Wash) v K. Fuller (Georgia) Fuller (Georgia) 6-3,6-2 10:30 AM Fri
           
Group E   ** Bolender advances to adidas Shootout **
Matches Winner Score Time
D. Ivanova (USTA) v B. Bolender (Mich.) Ivanova (USTA) 3-6,6-4,6-4 1:00 PM Fri
D. Ivanova (USTA) v C. Harrison (UCLA) Harrison (UCLA) 7-5, 6-1 1:00 PM Sat
D. Ivanova (USTA) v Mamalat (Tex A&M) Ivanova (USTA) 4-6,7-6,6-2 10:00 AM Sun
B. Bolender (Mich.) v C. Harrison (UCLA) Bolender (Michigan) 7-5, 6-2 10:00 AM Sun
B. Bolender (Mich.) v Mamalat (Tex A&M) Bolender (Michigan) 6-0, 6-4 1:00 PM Sat
C. Harrison (UCLA) v Mamalat (Tex A&M) Harrison (UCLA) 6-3,6-2 1:00 PM Fri
           
Group F   ** Herring advances to adidas Shootout **
Matches Winner Score Time
C. Doyle (USTA) v L. Herring (Georgia) Herring (Georgia) 6-2, 6-4 1:00 PM Sat
C. Doyle (USTA) v S. Lee (Mich.) Doyle (USTA) 6-4,4-6,6-4 1:00 PM Fri
C. Doyle (USTA) v S. Dhatt (Portland) Doyle (USTA) 6-2, 6-1 8:00 AM Sun
L. Herring (Georgia) v S. Lee (Mich.) Herring (Georgia) 7-6 (8), 6-2 8:00 AM Sun
L. Herring (Georgia) v S. Dhatt (Portland) Herring (Georgia)  6-1,6-2 1:00 PM Fri
S. Lee (Mich.) v S. Dhatt (Portland) Lee (Michigan) 6-1, 6-2 1:00 PM Sat
           
Group G   ** Van Nguyen advances to adidas Shootout **
Matches Winner Score Time
G. Andrews (USTA) v S. Wen (Tex. A&M) Andrews (USTA) 1-6,6-1,7-5 8:00 AM Sun
G. Andrews (USTA) v E. Douglas (Wash.) Andrews (USTA) 7-6 (1),6-2 1:00 PM Fri
G. Andrews (USTA) v Van Nguyen (UCLA) Van Nguyen (UCLA) 6-0, 6-4 1:00 PM Sat
S. Wen (Tex. A&M) v E. Douglas (Wash.) Wen (Tex A&M) 6-1, 6-3 1:00 PM Sat
S. Wen (Tex. A&M) v Van Nguyen (UCLA) Wen (Tex. A&M) 6-2,3-6,6-4 1:00 PM Fri
E. Douglas (Wash.) v Van Nguyen (UCLA) Van Nguyen (UCLA) 6-3, 6-2 8:00 AM Sun
           
Group H   ** McPhillips advances to adidas Shootout **
Matches Winner Score Time
J. Brady (USTA) v McPhillips UCLA) McPhillips (UCLA) 4-6,6-1,6-4 1:00 PM Sat
J. Brady (USTA) v Mulholland (Duke) Brady (USTA) 7-6 (4), 6-2 10:00 AM Sun
J. Brady (USTA) v Polyakova (Portand) Brady (USTA) 6-1, 6-0 1:00 PM Fri
McPhillips (UCLA) v Mulholland (Duke) McPhillips (UCLA) 6-2, 6-2 1:00 PM Fri
McPhillips (UCLA) v Polyakova (Portand) McPhillips (UCLA) 6-2, 6-2 10:00 AM Sun
Mulholland (Duke) v Polyakova (Portand) Mulholland (Duke) 6-0, 6-3 1:00 PM Sat

 

adidas Shootout (FINAL, as of November 4, 2012 at 2:00 pm)

Quarterfinals will be Sunday at 12:15 pm

Participants: Brooke Austin (USTA), Maho Kowase (Georgia), Nazari Urbina (Texas A&M), Lauren Herring (Georgia), Chanelle Van Nguyen (UCLA), Kyle McPhillips (UCLA), Brooke Bolender (Michigan), Grace Ysidora (Washington)

  • Lauren Herring (Georgia) def Grace Ysidora (Washington) 10-6
  • Brooke Austin (USTA) def Brooke Bolender (Michigan) 10-3
  • Maho Kowase (Georgia) def Chanelle Van Nguyen (UCLA) 11-9
  • Kyle McPhillips (UCLA) def Nazari Urbini (Texas A&M) 11-9

Semifinals will be Sunday at 1:00 pm

  • Austin (USTA) def Herring (Georgia) 10-8
  • Kowase (Georgia) def McPhillips 10-6

Finals will be Sunday at 1:30 pm

  • Brooke Austin (USTA) def Maho Kowase (Georgia) 10-4

 

Doubles Draw (FINAL, as of November 3, 2012 at 6:00 pm)

Round of 16 will be on Friday at 9:00 am

#1 Lauren Herring/Kate Fuller (Georgia) def Jessica Ho/Claire Liu (USTA) 8-2

Andjela Nemcevic/ Julija Lukac (Washington) def Sabine Fuchs/Anastisia Polyakova (Portland) 8-5

  • Hristov (Texas A&M) pulls out of doubles with foot injury. Replaced by Nemcevic/Lukac from Washington

Kyle McPhillips/Skylar Morton (UCLA) def #4 Marianne Jodoin/Annie Mulholland (Duke) 9-7

Jenny Brady/Gabby Andrews (USTA) def Amy Zhu/Sarah Lee 8-2

Elianne Douglas Miron/Grace Ysidora (Washington) def Nazari Urbina/Anna Mamalat (Texas A&M) 8-4

#3 Majo Kowase/Mackenzie Craft (Georgia) def Dasha Ivanova/Kimberly Yee (USTA) 8-4

Brooke Austin/Caroline Doyle (USTA) def Chanelle Van Nguyen/Catherine Harrison (UCLA) 8-5

#2 Brooke Bolender/Emina Bektas (Michigan) def Milagros Cubelli/Tori Troesch (Portland) 8-1 

***

Doubles Quarterfinals will be Friday at 3:00 pm

#1 Lauren Herring/Kate Fuller (Georgia) def Julija Lukac/Andela Nemcevic (Washington) 8-2

Kyle McPhillips/Skylar Morton def Jenny Brady/Gabby Andrews (USTA) 8-3

#3 Mackenzie Craft/Majo Kowase (Georgia) def Elianne Douglas Miron/Grace Ysidora (Washington) 8-5

#2 Brooke Bolender/Emina Bektas (Michigan) def Caroline Doyle/Brooke Austin (USTA) 8-4

***

Doubles Backdraw will be Friday at 3:00 pm

Jessica Ho/Claire Liu (USTA) def Sabine Fuchs/Nastya Polyakova (Portland) 8-1

Marianne Jodoin/Annie Mulhollond (Duke) def Amy Zhu/Sarah Lee (Michigan) 8-4

(Texas A&M) vs Dasha Ivanova/Kimberly Yee (USTA) def Anna Mamalat/Nazari Urbina (Texas A&M) 8-4

Catherine Harrison/Chanelle Van Nguyen (UCLA) def Milagros Cubelli/Tori Troesch (Portland) 8-5

***

Doubles Semifinals will be Saturday at 9:00 am

Kyle McPhillips/Skylar Morton (UCLA) def #1 Kate Fuller/Lauren Herring (Georgia) 9-8 (4)

#2 Brooke Bolender/Emina Bektas (Michigan) def #3 Majo Kowase/Mackenzie Craft (Georgia) 8-6

***

Doubles Main Draw Consolation at Saturday 9:00 am (Those who lost in the Quarterfinals)

Julija Lukac/Andjela Nemcevic (Washington) def Jenny Brady/Gabby Andrews (USTA) 8-5

Caroline Doyle/Brooke Austin (USTA) def Elianne Douglas Miron/Grace Ysidora (Washington) 8-5

***

Doubles Back Draw at Saturday 9:00 am (Those who lost the 1st match and won their 2nd match)

Annie Mulhollond/Marianne Jodoin (Duke) def Jessica Ho/Claire Liu (USTA) 8-2

Catherine Harrison/Chanelle Van Nguyen (UCLA) def Dasha Ivanova/Kimberly Yee (USTA) 8-1

***

Doubles Back Draw Consolation at Saturday 9:00 am (Those who lost 1st match and lost 2nd match)

Anna Mamalat/Nazari Urbina (Texas A&M) def Milagros Cubelli/Tori Troesch (Portland) 8-3

Sarah Lee/Amy Zhu (Michigan) def Nastya Polyakova/Sabine Fuchs (Portland) 8-5

*** 

Doubles Finals at Saturday 3:00 pm

Kyle McPhillips/Skylar Morton (UCLA) def #2 Emina Bektas/Broke Bolender (Michigan) 9-7

***